Shop/ Obchod

 

outside of bookshop with open signThe BBB shop is located in Vrsovice at Holandska 42, Prague 10, accessible by trams 22,4 (Vršovické náměstí stop), and 7 and buses 101 and 135 (Slovinská stop).  The store is only four tram stations from Náměstí Míru.  Within 5 minutes walking distance are Heroldovo park, two playgrounds by the church at Cechovo Namesti, coffee shops and restaurants which we can recommend as child friendly, with excellent food and customer service.  We are open only by private appointment

While looking through our collection, you can have some coffee or tea, take a look at the artwork from our bi-monthly exhibit, as your children play with the many toys and activities we have in our space.  

Call Jeffrey (+420.777.944.423) to set up a day and time to browse the 3000 different titles in stock.  If you are looking for something specific contact him by phone or email brownboxbooks@gmail.com.  

wide angle full room shot of store front room

cropped-squinty-eyes-jeffrey-stacks-and-stacks-cmonts.jpg

Jeffrey also offers private consultations to school directors, librarians, teachers to help them choose the best books for their education needs.

Please feel free to contact him by email or phone to set up an appointment, or with requests and ideas of what you are looking for.  

He will get back to you within 48 hours and if you wish, he can email you images of his recommendations with prices. You can also purchase books through our e-shop, and they can be mailed to anywhere in the world.  

For large purchases by schools in Prague and surrounding area, we will be happy to deliver the order personally.

For the latest news about our store, new arrivals and sales, check out our Facebook page or just click on the tab in the top right corner.

 

 

the whole shelf bbbfull room shot in shop

Obchod BBB najdete ve Vršovicích v Holandské 42, Praha 10. Dostanete se k nám tramvají 22 a 4 do zastávky Vršovické náměstí (pouhé 4 zastávky od Náměstí míru) nebo autobusem 101 a 135 do zastávky Slovinská.

 

 

V blízkosti jsou Heroldovy sady, hřiště na Čechově náměstí u kostela, kavárny a restaurace rodinného typu s vynikající kuchyní a službami.

Obchod je otevřený po předchozí domluvě. Během prohlížení naší nabídky si můžete dát kávu nebo čaj, prohlédnout si výstavu a vaše děti si zatím mohou hrát.Volejte Jeffreyho (777944423 ) a domluvte si návštěvu a v klidu si projděte na 3000 titulů na skladě.

Kontaktujte ho také, pokud hledáte něco specifického, bud telefonicky nebo na emailu brownboxbooks@gmail.com.

outside pic of shopJeffrey také nabízí konzultace pro ředitele škol, knihovníky a učitele, rád poradí s výběrem vhodných knih pro jejich vzdělávací cíle. Obraťte se na něj a domluvte si schůzku, do 48 se vám ozve zpátky a pokud budete chtít, může vám poslat emailem své tipy na knihy s cenami.

terrace- with peopleKnihy také můžete zakoupit v e-shopu, balík je možné poslat kamkoli na světě. Pro školy v Praze a okolí platí i nabídka osobního doručení.

 

Aby vám neunikly žádné novinky a akce, sledujte naši stránku na Facebooku nebo klikněte na ikonku v pravém horním rohu.