Our story

Fall Book Fair 

Náš příběh

Když se řekne hnědá krabice, každého Američana hned napadne recyklovaný materiál. Nové, drahé knihy nemůžete prodávat z hnědých krabic. Potřebujete krásné nablýskané bílé krabice nebo umělohmotné přepravky s víkem. Nemám rád plast. Svět další umělohmotné věci nepotřebuje. Ne že bych neměl rád nové knihy, ale rozhodně mám raději knížky, které už předtím někomu patřily. Nevadí mi bílé krabice, ale co miluji, jsou použité knihy, desky, kola… a boty, šaty a vůbec všechny skvělé věci z druhé ruky, protože dostávají šanci žít druhý život a přinést lidem radost. Jsou to právě a pouze knihy, co přináší stále stejné potěšení, přestože je používáme znovu a znovu. Tak proto se obchod jmenuje Brown Box Books (Knihy z hnědé krabice). Znamená to knihy recyklované, z druhé ruky nebo, jak rádi říkáme, již jednou milované.

Když jsem se před sedmi lety se ženou stěhoval do Prahy, neměl jsem dost předvídavosti, abych naplnil kufry dětskými knížkami pro naši tehdy měsíční dceru. Manželka moudře a včas opatřila vše potřebné jako oblečení, kočárek, kolébku, autosedačku, boty, krémy, povlečení, hračky. Nemohl jsem se dočkat, až budu dcerce předčítat, ale měl jsem u sebe jen pár mých oblíbených knih pro děti. Jejda, došlo mi, že nejsem připraven.

Moji rodiče mi četli často. Předčítání nás sbližovalo, učilo mě, ukázalo mi, co je láska a trpělivost – a rodiče si to užívali stejně jako já. Teď byla řada na mě a já chtěl začít – ale neměl jsem materiál. Šel jsem do několika knihkupectví, ale nic se mi nelíbilo, vyděsily mě ceny a tak jsem si řekl, že zkusím antikvariáty. Cena nebyla o moc nižší a ani výběr mě nenadchl. Koupil jsem dvě knihy a četl je dceři stále dokola. Jednoho dne jsem se na pár minut otočil a než jsem se podíval zpět, okousala u obou knížek rohy. Očividně byla literárně vyhladovělá.

Mým třem dětem patří díky za to, že mě inspirovali, abych vozil krásné použité knížky rodičům zde v Čechách, kteří chtějí číst svým dětem, i dětem, které si rády čtou samy a všem, kdo je chtějí dostat levněji než jinde. Neustále nakupuji a přivážím nové přírůstky z Anglie a Spojených států a doplňuji současný stav čítající přibližně tři tisíce knih pro děti do patnácti let. Jejich cena je od deseti do dvou set korun a jsou úžasné.

Pokud jste se o BBB dozvěděli až teď, v roce 2015, pak jste nepoznali dvakrát zatopený studený jeskynní sklad, který mu po celý jeden rok sloužil jako „obchod“.

Teď jsme ve vršovické Holandské ulici (42 je popisné číslo a musí to být šťastné číslo, protože můj hrdina z dětství Jackie Robinson to číslo nosil) a všem šťastný zákazníkům se dostane tepla, dobrého světla na listování, kávy a čaje. Mohou si sednout nebo se kdekoli opřít, aniž se umažou, těšit se uměleckými díly na stěnách a děti se zabaví jak uvnitř obchodu, tak před ním, protože prostor slouží také jako předškolní a volnočasový prostor pro děti. Hooray, nebo, po sedmi letech v Čechách lépe Hurá!

Najdete mě ve školách, jak předčítám nebo nabízím knihy při různých akcích, na venkovních sobotních trzích u mého „pop-up“ knihkupectví a samozřejmě v mém obchodu každý pátek od 9 do 12 hodin nebo po předchozí domluvě.